Skolevalgresultater for Stavanger 2023
Prosentvis endring sett opp mot forrige skolevalg for tilsvarende valg (stortingsvalg eller fylkestingsvalg)
Del på sosiale medier:
| Parti | Valgresultat 2023 prosent | Tidslinje | Stemmer |
|---|---|---|---|
| Rødt |
2.7%
-0.7
|
|
124 |
| SV |
11.0%
+0.8
|
|
499 |
| A |
21.4%
-6.4
|
|
969 |
| SP |
1.9%
-0.7
|
|
86 |
| MDG |
3.9%
-5.1
|
|
176 |
| KrF |
2.7%
+1.2
|
|
124 |
| V |
8.8%
-0.9
|
|
399 |
| H |
24.2%
-0.3
|
|
1.096 |
| FrP |
17.9%
+10.8
|
|
809 |
| PP |
1.2%
+0.5
|
|
56 |
| LIBS |
0.6%
-0.1
|
|
27 |
| INP |
1.4%
+1.4
|
|
63 |
| PS |
0.7%
+0.7
|
|
31 |
| FP |
0.4%
+0.4
|
|
17 |
| Kons |
0.4%
+0.4
|
|
18 |
| N.Dem |
0.6%
+0.6
|
|
26 |
| FSL |
0.2%
+0.2
|
|
11 |
Prosentvis endring sett opp mot forrige skolevalg for tilsvarende valg (stortingsvalg eller fylkestingsvalg)
Antall deltakende skoler
10
Antall elever
5.808
Antall avgitte stemmer
4.871
Deltakerprosent
83.9%
Antall gyldige stemmer
4.531
Antall ugyldige stemmer
9
Valgstatistikk
| 2023 | 2021 | 2019 | 2017 | 2015 | 2013 | 2011 | 2009 | 2007 | 2005 | 2003 | 2001 | 1999 | 1997 | 1995 | 1993 | 1991 | 1989 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Deltakerskoler | 10 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 13 | 8 | 10 | 8 | 7 | 7 | 10 | 8 | 8 | 10 | 12 |
| Elever fra deltakerskolene | 5.808 | 5.655 | 5.418 | 5.454 | 5.615 | 5.512 | 5.429 | 5.499 | 4.001 | 4.933 | 3.075 | 3.092 | 2.713 | 3.689 | 2.622 | 3.444 | 4.387 | 3.476 |
| Antall avgitte stemmer | 4.871 | 4.160 | 4.518 | 4.772 | 4.590 | 4.500 | 4.292 | 4.070 | 2.694 | 3.724 | 2.587 | 2.319 | 2.330 | 2.975 | 2.358 | * | * | * |
| Deltakerprosent | 83.9% | 73.6% | 83.4% | 87.5% | 81.7% | 81.6% | 79.1% | 74.0% | 67.3% | 75.5% | 84.1% | 75.0% | 85.9% | 80.6% | 89.9% | * | * | * |
| Antall gyldige stemmer | 4.531 | 3.952 | 4.289 | 4.564 | 4.337 | 4.239 | 3.918 | 3.802 | 2.450 | 3.545 | 2.458 | 2.249 | 2.203 | 2.810 | 2.300 | 2.790 | 3.112 | 2.959 |
| Antall forkastede stemmer | 340 | 208 | 229 | 208 | 253 | 261 | 374 | 268 | 244 | 179 | 129 | 70 | 127 | 165 | 58 | * | * | * |
| Antall blanke stemmer | 264 | 208 | 207 | 194 | 209 | 216 | 237 | 241 | * | * | * | * | * | * | * | * | * | * |
| Antall ugyldige stemmer | 9 | 0 | 22 | 14 | 44 | 45 | 137 | 27 | * | * | * | * | * | * | * | * | * | * |
Antall blanke og ugyldige stemmer er summen av blanke og ugyldige stemmer for de skolene som har valgt å rapportere dette. Se listen under for statistikk for hver skole.
Deltakerskoler i Stavanger i 2023
| Skole | Kommune | Elever | Avgitte | Deltakerprosent | Gyldige | Forkastede | Blanke | Ugyldige |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bergeland videregående skole | Stavanger | 563 | 480 | 85.3% | 439 | 41 | 41 | 0 |
| Godalen videregående skole | Stavanger | 900 | 700 | 77.8% | 633 | 67 | * | * |
| Hetland videregående skole | Stavanger | 639 | 583 | 91.2% | 558 | 25 | 25 | 0 |
| Jåttå videregående skole | Stavanger | 1.090 | 775 | 71.1% | 700 | 75 | 71 | 4 |
| Skoleskipet Gann | Stavanger | 140 | 127 | 90.7% | 110 | 17 | 17 | 0 |
| Stavanger katedralskole | Stavanger | 541 | 492 | 90.9% | 477 | 15 | 14 | 1 |
| Steinerskolen i Stavanger Videregående skole | Stavanger | 19 | 18 | 94.7% | 17 | 1 | 1 | 0 |
| St. Olav videregående skole | Stavanger | 840 | 744 | 88.6% | 707 | 37 | 37 | 0 |
| St Svithun videregående skole | Stavanger | 900 | 790 | 87.8% | 731 | 59 | 55 | 4 |
| Wang Toppidrett Stavanger AS | Stavanger | 176 | 162 | 92.0% | 159 | 3 | 3 | 0 |